Co obejmuje koszt kursu prawa jazdy?

Legalne prowadzenie pojazdów stanowi marzenie niejednej osoby. Ośrodki szkoleniowe nie muszą nadmiernie reklamować swojej działalności, ponieważ potencjalni klienci sami zgłaszają się do nich niemal nieustannie. Jednakże za spełnione marzenie trzeba zapłacić. Obecnie koszt kursu prawa jazdy w mniejszych ośrodkach szkoleniowych rozpoczyna się od 1300 zł. Co obejmuje ta kwota?

Płacisz nie tylko za jazdy

Osoby zgłaszające się do ośrodków szkolenia kierowców bardzo często sądzą, że cena proponowana przez instruktorów jest składową cen za liczbę godzin, jaka faktycznie zostanie wykorzystana w samochodzie kursowym. Tymczasem opłata nie obejmuje jedynie jazdy na placu, czy na mieście, lecz także szereg innych elementów, z jakimi musi zapoznać się kursant. Wybierając kurs prawa jazdy Poznań cena obejmuje również materiały szkoleniowe, takie jak podręcznik i przykładowe egzaminy, czy szkolenie z pierwszej pomocy. W szczególności drugie z nich jest bardzo istotne dla osoby planującej rozpocząć samodzielną jazdę samochodem, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się umiejętność wykonania sztucznego oddychania, czy opatrywania ran.

Miasto, plac – i co dalej?

Podstawową składową ceny na szkoleniu kierowców jest oczywiście nauka jazdy na placu manewrowym oraz po mieście. Obejmuje ona największą część kursu, choć nie jest jedynym elementem, za jaki płaci osoba szkolona. Po wypracowaniu określonej liczby godzin kursant musi podejść do egzaminu wewnętrznego, którego cena również wliczona jest w koszt kursu. Polega on na bezbłędnym przejechaniu trasy wskazanej przez instruktora w takich warunkach, jak odbywa się to na egzaminie.

Dopiero poprawne wykonanie egzaminu wewnętrznego pozwala na zapisanie kursanta na egzamin państwowy. Niestety, koszt ostatniego ze sprawdzianu kierowców nie jest wliczony w cenę kursu i trzeba go pokryć samodzielnie. Mowa zarówno o egzaminie teoretycznym, jak i praktycznym. Cena tego ostatniego wynosi 140 zł, co stanowi niemałą kwotę – zwłaszcza, jeśli jedno podejście nie wystarczy.