Czy kurs na prawo jazdy ulega przedawnieniu?

kurs na prawo jazdy

Zdanie egzaminu na prawo jazdy nie zawsze jest łatwą rzeczą. Wiele osób ma problemy z zaliczeniem części praktycznej bądź teoretycznej. Czynników wpływających na niepowodzenie może być wiele: stres, nieodpowiednie przygotowanie, złe samopoczucie czy po prostu zwyczajny pech. Ci, którzy nie zdali egzaminu wielokrotnie, często rezygnują z kolejnych prób. Co jednak w przypadku, kiedy po upłynięciu pewnego czasu znów chcą spróbować uzyskać tak pożądany dokument, jakim jest prawo jazdy? Czy zaliczony kurs przedawnia się po czasie?

Jak długo ważny jest kurs?

Szkoła jazdy to miejsce, w którym można zrobić kurs na prawo jazdy. Ci, którzy zrobili go dawno temu i chcą zdać egzamin teraz, właściwie nie muszą się martwić: jeśli kurs został ukończony przed 1 lipca 1998, to jest on ważny bezterminowo. Czyli wszystkie osoby, które zaliczyły kurs w ciągu ostatnich dwudziestu lat, wciąż mogą podejść do egzaminu.

Jeśli od ostatniego podejścia do egzaminu minął rok, dokumenty kandydata na kierowcę zostały przesłane do wydziału komunikacji właściwego dla adresu zameldowania. Jeśli osoba po ukończeniu kursu ani razu nie przystąpiła do egzaminu, zmuszona będzie dostarczyć swoje dokumenty do wydziału komunikacji. Istnieje możliwość, że przedawnione badania lekarskie trzeba będzie znów wykonać, ewentualnie wymienić swoje zdjęcie na aktualne. Po dopełnieniu tych formalności zostanie wygenerowany profil kandydata na kierowcę, umożliwiający podejście do egzaminu.

Co w przypadku przedawnienia kursu?

Jeśli kurs na prawo jazdy stracił ważność, osoba chętna do uzyskania dokumentu nie ma innego wyjścia, niż ponowne przystąpienie do kursu. Powtórnie trzeba zaliczyć nie tylko część teoretyczną, ale i praktyczną, czyli jazdy.

W przypadku chęci ponownego podejścia do egzaminu, trzeba pamiętać o tym, by wyposażyć się w najnowsze materiały do nauki. Ostatnim razem pula pytań zmieniła się w 2017 i trzeba mieć to na uwadze, zdobywając wiedzę praktyczną.

Jak widać, kurs na prawo jazdy w większości przypadków wciąż będzie ważny. Jedynie osoby, które ukończyły go przed 1 lipca 1998 roku muszą ponownie do niego przystąpić.