Jak pewniej poczuć się za kierownicą?

Wiele osób, które dopiero, co odebrały prawo jazdy albo ci, którzy bardzo rzadko jeżdżą autem, czują się niepewnie prowadząc samochód. Co można zrobić, aby za kierownicą pojazdu poczuć się lepiej?

Przyczyny niepewności

Można od razu zauważyć, że samochód najczęściej prowadzi mężczyzna. Powoduje to, że kobieta za kierownicą nie ma takiego doświadczenia i bywa tak, że prowadzenie auta jest dla niej stresujące, zwłaszcza w dłuższych trasach. Niektóre panie także nie chcą kierować samochodem, gdy muszą jechać autostradą, bo to wymaga o wiele szybszej jazdy, jest więcej samochodów i tirów na drodze. Takich powodów, które zniechęcają kobiety i nie tylko do kierowania pojazdem można wymieniać w nieskończoność. Ale co zrobić, aby ten lęk przezwyciężyć?

Jak radzić sobie z niepewnością za kółkiem?

Aby pokonać strach i przed prowadzeniem, w pierwszej kolejności należy na nowo oswoić się z samochodem. Zwłaszcza, gdy bardzo rzadko nim kierujemy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kurs doskonalenia jazdy. Warto również w tym temacie popytać przyjaciół i znajomych, aby doradzili nam takich instruktorów, którzy na pewno umożliwią bezstresową jazdę samochodem. W momencie, gdy ukończymy kurs, dobrze jest wybrać się w dłuższą trasę, ale taką o mniejszym natężeniu ruchu, aby na nowo spróbować swoich sił za kierownicą. Pamiętajmy o tym, że lęk przed jazdą samochodem pokonamy wyłącznie doświadczeniem, które będzie zdobywane przez długie lata jeżdżenia różnymi pojazdami.

Jeśli natomiast mimo odbytego kursu doszkalającego strach nie mija, warto udać się po pomoc do psychologa. W takich przypadkach najczęściej zalecana jest terapia kognitywna. Jednocześnie dzięki wizycie u psychologa zrozumiemy skąd bierze się obawa przed jazdą samochodem, a co za tym idzie – łatwiej sobie z nim poradzimy i w końcu odważymy się wsiąść za kierownice i wyruszyć w dłuższą trasę.