Jak przebiega kurs na prawo jazdy?

W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas porusza się autem. Jest to jeden z najwygodniejszych środków transportu. Wsiadamy i ruszamy, a nic nas nie ogranicza – może czasami drobne korki. Aby móc poruszać się pojazdem, potrzebujemy specjalnych uprawnień, a dokładniej – prawa jazdy.

Zacznijmy od wybrania interesującej nas kategorii prawa jazdy. Mamy kilka rodzajów pojazdów – od motorowerów po samochody ciężarowe. Pierwszym, a zarazem najistotniejszym warunkiem jest odpowiedni wiek. Motorower, czyli kategoria AM wymaga jedynie ukończenia od kursanta 14 lat, natomiast kategoria D to aż 24 lata. Kategorii jest wiele, lecz skupmy się na ogółach.

Kiedy ukończymy odpowiedni wiek, wybieramy się do ośrodka szkolenia kierowców. Tam zapisujemy się na najbliższy kurs, który zaczyna się częścią teoretyczną, czyli wykładami. Przed pierwszą lekcją dostajemy skierowanie na badania. Potrzebne są one do ustalenia czy jesteśmy w stanie kierować pojazdem.

Pierwsza lekcja

Termin pierwszych zajęć wyznaczony jest od razu po zapisaniu się. Będąc na lekcjach teoretycznych, otrzymujemy podstawową wiedzę potrzebną do poruszania się autemi. Poznajemy znaki drogowe, uczymy się ważnych zasad ruchu drogowego oraz otrzymujemy szkolenie z pierwszej pomocy. Pod koniec zajęć teoretycznych wybieramy instruktora jazd, który naucza w danym ośrodku szkolenia kierowców. Następnie otrzymujemy kontakt do niego i zaraz po zakończeniu części teoretycznej nauki umawiamy się na pierwszą jazdę.

Czy pierwsza jazda jest trudna?

Instruktor, którego wybraliśmy jest bardzo kompetentną i wyrozumiałą osobą. Pierwsza jazda to przede wszystkim plac manewrowy, gdzie poznajemy podstawowe funkcje samochodu oraz jak nim poruszać się. Kiedy instruktor stwierdzi, że jesteśmy zapoznani z samochodem, ruszamy na ulicę. Tam uczymy się jazdy podczas ruchu drogowego oraz ćwiczymy umiejętności prowadzenia pojazdu.

Egzaminy

Ośrodek szkolenia kierowców przed zapisaniem ucznia na egzamin prawa jazdy przeprowadza egzamin wewnętrzny. Przebiega on na podobnych zasadach co egzamin państwowy, lecz jest całkowicie darmowy i sprawdza naszą wiedzę oraz przygotowanie.

Część teoretyczna egzaminu to 20 pytań o różnej punktacji, a każde z nich ma jedną odpowiedź. Aby go zdać należy uzyskać 68 punktów z 74 możliwych. Praktyka jest trochę bardziej skomplikowana. Zaczyna się od placu manewrowego, gdzie wykonujemy jazdę po łuku oraz „górkę”. Możemy pomylić się po razie na każdym z elementów.

Po prawidłowym wykonaniu obu zadań wyjeżdżamy na ulicę, tam jeździmy drogą wskazywaną przez instruktora. Jeśli nie zrobimy błędu krytycznego oraz nie pomylimy się dwa razy na jednym z zadań, pozytywnie zdajemy egzamin z części praktycznej. Uzyskując wynik pozytywny z obu części należy udać się do wydziału komunikacji w celu opłacenia wykonania dokumentu prawa jazdy.