Jak przygotować się do egzaminu kategorii B?

Umiejętność prowadzenia samochodu jest obecnie czynnością niezbędną zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Nic, więc dziwnego, że w każdym tygodniu tysiące osób próbuje zdać swój egzamin na kategorię B. Tylko nielicznym udaje się osiągnąć cel za pierwszym razem, gdyż jest to trudne zadanie, do którego trzeba się dobrze przygotować.

Odpowiedni wybór szkoły nauki jazdy

Trafiony wybór szkoły nauki jazdy jest bardzo ważny. Nie jest prawdą, że wszyscy uczą tak samo. Przy wyborze szkoły, która oferuje kurs nauki jazdy kat. B, można oprzeć się na opiniach znajomych, którzy uzyskali już uprawnienia. Wybór szkół na rynku jest dzisiaj stosunkowo duży, dlatego warto szukać miejsc, gdzie są doświadczeni i przyjaźni instruktorzy nauki.

Czy należy wykupywać jazdy dodatkowe?

Zakup dodatkowych godzin nauki to sprawa indywidualna. Przepisy wymagają, aby na kursie było 30 godzin zajęć praktycznych, jednak dla wielu kursantów jest to ilość zbyt mała. Jeśli po takim czasie kursant nie czuje się pewnie za kierownicą i ma poczucie, że na pewno nie zda egzaminu, powinien zdecydować się na jazdy dodatkowe. Ponadto część osób robi ten błąd, że nie potrafi poprosić o zmianę instruktora w sytuacji, gdy ten mu nie odpowiada. Styl prowadzenia nauki przez instruktora jest bardzo ważny. Jeśli jego osoba wywołuje duży stres, a instrukcje wydają się być niezrozumiałe, lepiej poszukać kogoś innego.

Dobór odpowiedniego czasu na egzamin

Swoje szanse na zdanie egzaminu można także zwiększyć poprzez wybranie jego terminu w czasie, gdy ruch w mieście jest stosunkowo niewielki. Najmniej wskazane godziny to czas pomiędzy siódmą i dziewiątą rano oraz godziny popołudniowe od czternastej do siedemnastej. Warto wcześniej samodzielnie poobserwować ruch w mieście, gdzie będzie zdawany egzamin.

Minimalizowanie stresu

Powodem niezdanych egzaminów jest bardzo często nieumiejętność poradzenia sobie ze stresem. Przed egzaminem trzeba się dobrze wyspać. Przybywamy odpowiednio wcześniej, z dobrym nastawieniem. Wszelkie polecania i manewry należy wykonywać powoli i spokojnie. Zawsze warto wierzyć w siebie i mieć na uwadze, że przygotowania były długie i solidne.