Jak znaleźć dobrą szkołę jazdy?

tanie prawo jazdy Poznań

Wybór szkoły jazdy nie powinien być lekkomyślny. Fakt, ilość Ośrodków Szkolenia Kierowców znacząco wzrosła, przez co zapisanie się do takiego, który jest w wysokiej jakości, może okazać się trudne i przytłaczające. Sugerowanie się atrakcyjnie niską ceną nie wchodzi w grę – zwykle kończy się to kiepskim przygotowaniem i złą znajomością techniczno-praktyczną ruchu drogowego, która może się skończyć wykroczeniem i utratą prawa jazdy. Czym się więc kierować przy wyborze dobrej jakościowo szkoły jazdy?

Co świadczy o kiepskim OSK?

Wiele szkół na prawo jazdy ucieka się w praktyki, które mogą mieć w przyszłości poważne konsekwencje. Robią to w celu obniżenia kosztów, dzięki czemu są tak tanie. Jedną z nich jest lekceważenie nauki teorii. Zdarza się, że są prowadzone podczas zajęć praktycznych lub w ogóle nie mają one miejsca. Często wtedy urządza się prowizorkę potwierdzając udział w nich. Chyba nie trzeba szczegółowo tłumaczyć, dlaczego jest to potwornie niebezpieczne. Znajomość przepisów ruchu drogowego to podstawa. Nieumiejętność chociażby odczytywania znaków drogowych może się skończyć tragicznie dla kierowcy, jak i współuczestników ruchu.

Zdarza się, że instruktorzy nie wyjeżdżają poza miasto lub skracają trasę, żeby zużyć mniej paliwa. Efekt? Uczeń po skończeniu takiej szkoły nie ma żadnego doświadczenia jeżdżąc po mieście, bojąc się dodatkowo nacisnąć mocniej pedał gazu. Krótszy czas szkolenia oraz załatwianie podczas nauki prywatnych spraw instruktora to również częsta praktyka, która świadczy o niskiej jakości OSK. Rada? Unikać takich szkół jak ognia!

Jak szukać dobrego OSK?

Przede wszystkim należy sugerować się ceną. Im tańsza szkoła jazdy, tym prawdopodobnie będzie mniej rzetelna. Oczywiście nie każdy ma możliwość wydania niebotycznych kwot na kursy – ale nie mówimy tu o kosmicznych kwotach, a o takich, które wydają się podejrzanie niskie. Trzeba się też upewnić czy OSK ma w ofercie szkolenie z teorii. Wykucie się na pamięć pytań egzaminacyjnych to kiepska droga – ważne jest również omówienie skomplikowanych sytuacji drogowych czy znajomość zachowania się w stresujących sytuacjach. Bez tej wiedzy życie szybko Cię przetestuje. A może się to skończyć tragicznie.

Dowiedz się też jak wyglądają zajęcia praktyczne. Czy są organizowane też poza miastem, na autostradach czy drogach ekspresowych. Tylko w taki sposób kursant będzie dobrze przygotowany na różne sytuacje i warunki drogowe. Pilnuj też czasu takiego szkolenia – jeśli jest umyślnie skracany, natychmiast zareaguj. Tak samo obserwuj swojego instruktora – jeżeli widzisz, że nie jest kompetentny, poproś o innego lub zmień szkołę.

Ważne są też egzaminy wewnętrzne. Dobra szkoła jazdy powinna takie przeprowadzać. Czym one są? Polegają na uprzednim sprawdzeniu czy 30 godzin praktyki było dla kursanta wystarczające. Jeżeli po takim egzaminie są wyraźne braki, można wtedy się doszkolić. Zrobi się to przed faktycznym egzaminem, nie narażając się na oblanie go.

Znalezienie dobrej szkoły jazdy to proces trudny, ale ogromnie ważny. Powtarzamy – nie wybierajmy jej sugerując się niską ceną. Lepiej jest zapłacić więcej, ale mieć pewność, że faktycznie się czegoś nauczymy. W końcu tu chodzi o umiejętności jazdy pojazdem. A każdy błąd może doprowadzić do przykrych konsekwencji.