Jak zostać zawodowym kierowcą?

Dla wszystkich osób, które najlepiej czują się za kółkiem i po prostu uwielbiają jazdę samochodem, perspektywa zostania zawodowym kierowcą może być prawdziwym spełnieniem marzeń. W praktyce nie jest to jednak takie proste. Aby stać się zawodowym kierowcą, potrzebne są pewne cechy charakteru, umiejętności oraz oczywiście zdobycie wymaganych uprawnień.

Droga do otrzymania uprawnień

Zawodowi kierowcy mają szansę na znalezienie bardzo lukratywnej i dobrze płatnej pracy w branży spedycyjnej oraz transportowej. Zanim to jednak nastąpi, potrzebne jest otrzymanie wymaganych uprawnień. Punktem wyjścia są oczywiście prawo jazdy. Zazwyczaj zaczynamy od prawa jazdy kategorii B. Aby przystąpić do egzaminu, konieczne jest ukończenie 18 lat oraz zaświadczenie zdrowotne. Następnym krokiem na drodze do stania się zawodowym kierowcą są egzaminy na prawo jazdy innych kategorii. Po kategorii B, która uprawnia do kierowania samochodami osobowymi, warto zdobyć prawo jazdy kategorii C, które jest równoznaczne z otrzymaniem pozwolenia na kierowanie ciężarówkami. Aby przystąpić do tego egzaminu, konieczne jest ukończenie 21 lat, lub posiadanie zdanego certyfikatu zawodowego w przypadku młodszych osób. Następnym krokiem jest otrzymanie uprawnień kategorii CE.

Certyfikaty Zawodowe

Jeżeli posiadamy już wymienione wyżej uprawnienia, to możemy zapisać się na kurs, którego ukończenie równa się otrzymaniu Świadectwa Kwalifikacji Zawodowej. W wersji podstawowej trwa on 280 godzin, a w wersji przyśpieszonej 140. W obu przypadkach szkolenie kończy się egzaminem, na którym konieczne jest udzielenie prawidłowej odpowiedzi na większość z pytań. Poza tym wymagane jest także przedłożenie badań lekarskich oraz zaświadczenia o zdrowiu psychicznym. W przygotowaniach do egzaminu na certyfikat może również pomóc kurs doskonalenia jazdy poznań.

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych kierowcy

Certyfikat zawodowy to dokument pięcioletni. Po tym okresie wymagane jest ponowne przejście kursu, tym razem jednak bez konieczności przystępowania do egzaminu. Poza tym warto dokształcać się zawodowo. Taką możliwość daje np. dodatkowy kurs jazdy lub szkolenia dla kierowców ADR oraz HDS.