Kto kontroluje szkoły nauki jazdy?

szkoła nauki jazdy

Tak wiele osób pragnie ukończyć kurs na prawo jazdy, a następnie zdać egzamin, że założenie swojej szkoły nauki jazdy wydaje się być naprawdę doskonałym pomysłem na biznes. Zanim podejmie się jednak taką decyzję trzeba wiedzieć o tym, że szkoła nauki jazdy musi spełnić szereg wymagań, podlega kontroli ze strony starosty danego powiatu w pewnych bardzo ważnych aspektach. W ten sposób sprawdza się, czy pracujący tam instruktorzy, jak i sama infrastruktura szkoły, spełniają odpowiednie wymagania.

Co jest kontrolowane w szkole nauki jazdy?

Każdy, kto prowadzi szkołę nauki jazdy, musi zadbać o to, by kursanci uczyli się w odpowiednich warunkach. Bardzo ważne jest tutaj zatem to, by szkoła posiadała odpowiedni plac manewrowy. W końcu to na placu ćwiczy się część bardzo ważnych umiejętności, takich jak na przykład poruszanie się po łuku czy parkowanie. Oceniana jest również jakość sal, w których prowadzone są zajęcia teoretyczne. Powinny być odpowiednio wyposażone, tak by można było prowadzić lekcje z wykorzystaniem plików multimedialnych, odtwarzać filmy i nagrania, prezentować slajdy. Kursant musi mieć możliwość przyswajania wiedzy teoretycznej i praktycznej na jak najwyższym poziomie. Najważniejsze jest bowiem nauczenie bezpiecznego prowadzenia auta. Starosta może kontrolować zatem nawet to, jak kursanci danej szkoły radzą sobie później na drodze jako kierowcy. Jeżeli zdobywają bardzo wiele punktów karnych i często łamią przepisy drogowe, starosta może zarządzić dodatkową kontrolę konkretnej szkoły.

Wymagania dla instruktorów

Każda szkoła nauki jazdy zatrudnia instruktorów. Możliwość wykonywania tego zawodu jest również bardzo mocno kontrolowana i podlega ocenie. Aby być instruktorem jazdy nie można być na przykład karanym za  przestępstwa w ruchu drogowym. Poza tym jest jeszcze kilka innych obostrzeń  dotyczących  łamania prawa. Jednym słowem szkoła nauki jazdy musi zatrudniać instruktorów o naprawdę bardzo dobrej opinii, którzy nie mają konfliktów z prawem, corocznie uczestniczą w szkoleniach zawodowych, cieszą się bardzo dobrym zdrowiem somatycznym i psychicznym.