Podstawowe zasady obsługi samochodu

nauka jazdy samochodem poznań

Każdy kandydat na kierowcę powinien znać podstawy obsługi samochodu. Dotyczy to zarówno sposobu zachowania po bezpośrednim usiedzeniu  za kierownicą, jak i zasad korzystania ze sprzęgła czy hamulców. Tego rodzaju informacje dostarcza swoim kursantom każda dobra szkoła nauki jazdy, jednak podstawy warto opanować jeszcze przed przystąpieniem do kursu.

Przygotowanie do jazdy

Przed rozpoczęciem jazdy, kierowca powinien odpowiednio dostosować do siebie fotel. Należy siedzieć we właściwej odległości od kierownicy, z plecami przylegającymi do oparcia oraz rękoma lekko ugiętymi w łokciach. Zewnętrzne lusterka umieszczone po prawej i lewej stronie pojazdu powinny być ustawione w sposób, który umożliwi kierowcy swobodną obserwację samochodu jadącego z tyłu. Widoczny obszar powinien obejmować jak najdłuższy odcinek pasa ruchu. Obowiązkiem kierowcy jest również zapięcie pasów bezpieczeństwa, które znacząco zmniejszają ryzyko obrażeń oraz śmierci w wyniku wypadku drogowego.

Obsługa sprzęgła i kierownicy

Pedał sprzęgła obsługiwany jest nogą lewą, przy użyciu części przedniej stopy. Sprzęgło można wyłączyć poprzez szybkie wciśnięcie pedału, jednak jego włączenie wymaga już stopniowego i powolnego ruchu stopy. Kierownicę należy trzymać, układając ręce w pozycji zgodnej z tarczą zegara – prawą dłoń lokując na godzinie 2, a lewą na 10. Rąk ułożonych na kole kierownicy nie wolno krzyżować oraz trzymać zbyt mocno, a także kurczowo ściskać. Nie można też wykonywać gwałtownych obrotów. W dziedzinie takiej, jak nauka jazdy samochodem Poznań jest w stanie zaoferować dostęp do najlepszych ośrodków kształcenia kierowców.

Pedał hamulca i pedał przyspieszenia

Po prawej stronie od sprzęgła umieszczony jest pedał hamulca, naciskany przednią częścią prawej stopy. Hamulec uruchamiać należy stopniowo i z wyczuciem, przy czym nacisk można zwalniać dowolnie. Pedał przyspieszenia również obsługiwany jest nogą prawą, poprzez delikatny i płynny nacisk zwiększający obroty silnika. W celu zmiany biegów stosuje się odpowiednią dźwignię, obsługiwaną poprzez użycie sprzęgła.