Prawo jazdy – jak zdać za pierwszym razem?

szkoła nauki jazdy

Egzamin na prawo jazdy to jeden z tych niewielu sprawdzianów, który w życiu musi przejść każdy, kto planuje jeździć samochodem. Prawie zawsze towarzyszy temu stres – im człowiek młodszy, tym większy – który na pewno nie pomaga. Nierzadko zdarza się też tak, że państwowy egzamin trzeba powtórzyć, a to generuje jeszcze większe obawy i wątpliwości, co do własnych umiejętności jazdy.

Jak przygotować się na ten życiowy sprawdzian, aby mieć pewność, że się powiedzie? Albo przynajmniej zmaksymalizować własne prawdopodobieństwo sukcesu? Gdzie możemy szukać pomocy, dodatkowych materiałów do nauki lub sposobów radzenia sobie ze stresem? Jakie taktyki są najskuteczniejsze? Specjalnie dla kandydatów na przyszłych kierowców zebraliśmy kilka możliwych rozwiązań.

Co może nam pomóc?

Spokój – to najważniejsze, jeśli chcemy uniknąć popełnienia głupich błędów i wyłożenia się w próbach, które na jazdach wychodziły nam świetnie. Do zapanowania nad stresem warto przygotować się mentalnie. Skuteczne w tym są tzw. afirmacje. Wystarczy powtórzyć sobie kilka razy przed egzaminem wiązankę pozytywnych myśli o sobie, np. „jestem dobrze przygotowany/na, nie boję się egzaminu, zdam na pewno”. W ten sposób nastawiamy umysł pozytywnie, jeszcze zanim wsiądziemy do auta.

Poza tym może pomóc regulacja oddechu, długie, spokojne wdechy i wydechy, które zrelaksują nasz organizm. I nie zaplątywanie się we własne myśli. Nie dajmy się zwieść temu, co podpowiada nam mózg, zrelaksujmy się i bądźmy w tu i teraz.

Przygotowanie merytoryczne i praktyczne – w pierwszym przypadku warto zainwestować w dodatkowe testy, które możemy znaleźć w internecie, albo poćwiczyć na darmowych odpowiednikach, udostępnianych nam przez szkołę jazdy lub również dostępnych w sieci. Drugiego natomiast nie da się przecenić. Umiejętność jazdy samochodem i znajomość ruchu drogowego to podstawa, jeśli chodzi o zdanie egzaminu. Im lepiej będziemy przygotowani, tym pewniej podejdziemy do sprawdzianu. Szkoła w Komornikach zatrudnia najbardziej doświadczonych instruktorów, co bezpośrednio przekłada się na wysoką zdawalność kursantów.

Możemy również popytać znajomych, którzy mają już egzamin za sobą, o dobrą radę. Ale pamiętajmy, że to nasze umiejętności liczą się najbardziej. I nasza chłodna głowa.