TOP10 najczęstszych pytań dotyczących prawa jazdy

prawo jazdy poznań ranking

Kwestia odbywania kursu na prawo jazdy, a przede wszystkim egzaminów państwowych nasuwa coraz to nowe pytania. Które z nich są najczęściej zadawane?

1. Kto może ubiegać się o prawo jazdy?

O prawo jazdy ubiegać się może osoba, która osiągnęła wiek wymagany dla danej kategorii, a ponadto uzyskała orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem. Prawo jazdy nie może być wydane osobie, w stosunku do której orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

2. Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

Opłata za egzamin obejmuje dwie części – część teoretyczną oraz praktyczną. Dopiero po zdaniu części teoretycznej można przystąpić do egzaminu praktycznego. Każdą z części egzaminu można powtarzać dowolną ilość razy, za każdym razem uiszczając odpowiednią opłatę. W przypadku egzaminu teoretycznego będzie to 30  zł, a w przypadku praktycznego – 140 zł.

3. Jak wygląda egzamin teoretyczny?

Egzamin odbywa się na komputerach, na których wyświetlane są pytania. Złożony jest z części podstawowej 20 pytań oraz specjalistycznej – 12 pytań. Cały egzamin trwa 25 minut.

4. Ile trzeba otrzymać punktów, by zdać egzamin teoretyczny?

Maksymalna ilość punktów, jaką można zdobyć, to 74. Aby być dopuszczonym do części praktycznej należy uzyskać co najmniej 68 punktów.

5. Jak wygląda egzamin praktyczny?

Egzamin praktyczny rozpoczyna się od włączenia jednych ze świateł wylosowanych przed egzaminem, a także poziomu oleju, płynu hamulcowego, płynu do spryskiwaczy czy chłodzącego. Kolejny etap to przygotowanie do jazdy i plac manewrowy, na którym trzeba przejechać rękaw i ruszyć z hamulca ręcznego. Dalsza część to wyjazd z placu i przejazd wybranymi przez egzaminującego drogami oraz wykonanie różnych manewrów takich jak parkowanie, zawracanie czy zmiana pasa ruchu.

6. Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do jazdy samochodem osobowym, ciągnięcia przyczepy lekkiej, a także jazdy motorowerem, ciągnikami rolniczymi czy pojazdami wolnobieżnymi.

7. Czy mogę złożyć wniosek o wydanie uprawnienia przez Internet?

Tak, istnieje taka możliwość. Należy jednak wyposażyć się wtedy w podpis kwalifikowany (elektroniczny), a następnie dokonać formalności na stronie.

8. Jak wybrać najlepszą szkołę prawa jazdy?

Najprostszym rozwiązaniem jest przejrzenie wszystkich ofert w danym mieście. Dobrze jest wpisać w wyszukiwarkę „prawo jazdy Poznań ranking” i zobaczyć, jak oceniane są poszczególne szkoły. Tutaj zasada jest jedna – nie wybierać tej najtańszej, ale pójść do tej najbardziej cenionej przez kursantów.

9. Posiadam kategorię prawa jazdy B1, czy muszę założyć PKK, jeśli chce uzyskać kategorię B?

Tak. Utworzenie profilu kandydata na kierowcę konieczne jest przy ubieganiu się o każdą nową kategorię.

10. Czy do nowego egzaminu trzeba się inaczej przygotowywać?

Nie, pod warunkiem, że wybierze się szkołę nauki jazdy, która rzetelnie przygotowuje kursantów, można być pewnym dobrego przygotowania do egzaminu teoretycznego i praktycznego.